Péče o matku a dítě

Zpět do nemocnice bez hranic


Kompletní předporodní a poporodní péče tvoří součást práce Lékařů bez hranic ve všech krizových zásazích. Zdravotnický personál asistuje porodům a provádí císařské řezy, pokud je to nutné a proveditelné. Novorozenci jsou pod pečlivým zdravotnickým dohledem. Nemocné děti a miminka s nízkou porodní váhou dostávají odpovídající zdravotní péči.

Mnoho dlouhodobých programů Lékařů bez hranic nabízí ale ještě rozsáhlejší péči o matky a děti. V průběhu těhotenství se doporučuje několik vyšetření, aby matka i plod dostaly dostatečnou péči, a aby bylo možné včas odhalit případné komplikace při porodu. K poporodní péči patří poskytování potřebných ošetření, konzultace plánování rodičovství a informování o sexuálně přenosných onemocněních.

Dobrá předporodní a porodní péče může pomoci předejít porodnickým píštělím. Porodnická píštěl je otvor propojující pochvu a konečník, případně močový měchýř. Vzniká nejčastěji v důsledku dlouhých a komplikovaných porodů. Porodnická píštěl způsobuje inkontinenci a může vést k společenské stigmatizaci. Odhaduje se, že na světě má neléčenou píštěl zhruba dva miliony žen. Každý rok navíc přibývá zhruba 50 000 až 100 000 případů. Mnoho programů Lékařů bez hranic proto zapojuje specialisty, kteří provádí chirurgické zákroky na nápravu píštěle.

Lékaři bez hranic poskytli v minulém roce více než 666 600 předporodních vyšetření a asistovali u 219 300 porodů.

Přispějte nám na materiál

Giving Birth in Central African Republic 2014

Ann Van Haver, porodní asistentka, v táboře M’Poko, kde tým Lékařů bez hranic každý den poskytuje okolo 1000 konzultací a pomáhá u více než 10 porodů. Středoafrická republika.

porodni-asistentka-2

Porodní asistentka Elizabeth Milroy provádí první vyšetření a očkování novorozence. Klinika Buin, Papua-Nová Guinea.

porodni-asistentka-3

Porodní asistentka Lékařů bez hranic provádí lékařskou prohlídku těhotné ženě v tukulu. Pamat, Jižní Súdán.

porodni-asistentka-4

Porodní asistentky Nienke de Leeuw, Juna a Akikatul v předporodním oddělení kliniky Lékařů bez hranic. Kutupalong, Bangladéš.

Lékaři

“Na mise s Lékaři bez hranic jezdím velmi ráda, i přes často vyčerpávající pracovní nasazení v oblastech ozbrojených konfliktů. Můžu tam každý den sledovat zásadní pozitivní dopad, který mají naše zdravotnická zařízení na dostupnost a kvalitu lékařské péče pro místní obyvatelstvo. Na této práci je pro mě nesmírně důležité i to, že Lékaři bez hranic kladou vždy vysoké nároky na standard poskytované péče, a také důraz na vzdělávání a výcvik zdravotníků z řad domácího obyvatelstva pro podporu udržitelnosti projektů. ”

MUDr. Eva Kušíková
Anestezioložka

“Mobilní kliniky Lékařů bez hranic jsou pro mnoho lidí na východní Ukrajině jedinou šancí na přístup k zdravotní péči. Bez vaší pomoci bychom to nedokázali. ”

Lenka Pažická
HR & finanční koordinátorka Lékařů bez hranic na Ukrajině

“Jsem hrdý na organizaci Lékaři bez hranic, protože je vysoce profesionální, dělá skvělou a smysluplnou práci a vybrané peníze dokáže v podobě efektivní pomoci dostat k pacientům do terénu, aniž by utratila mnoho na svůj provoz. Lékaři bez hranic změnili k lepšímu nejen život mých pacientů, ale i můj vlastní pohled na roli lékaře, který by měl usilovat především o nezištnou pomoc trpícím a bezmocným lidem a teprve poté se starat o svou kariéru a výši platu. ”

MUDr. Jan Trachta, FEAPU
Dětský urolog