Uprchlíci a vnitřně vysídlení

Zpět do nemocnice bez hranic


Na světě je v současnosti více než 65 milionů uprchlíků a vnitřně vysídlených obyvatel. Následkem přírodních katastrof či válek a násilí přicházejí celé skupiny obyvatel o střechu nad hlavou a veškerý svůj majetek. Bez potřebné ochrany před sluncem, mrazem a deštěm lidé velmi snadno onemocní. Lékaři bez hranic v rámci zdravotnické a humanitární pomoci rozdělují stanové plachty, přikrývky, hygienické potřeby, provozují zdravotnická zařízení, v rámci prevence proti epidemiím očkují děti a těhotné ženy a zajišťují přístup k pitné vodě.

Proč se Lékaři bez hranic zapojují do pomoci uprchlíkům?

Pomáhat lidem v nouzi je naším klíčovým posláním. Jako humanitární organizace už čtyřicet pět let nezávisle, neutrálně a nestranně poskytujeme zdravotní péči lidem, kterým se z různých důvodů nedostává.

Lékaři bez hranic pracují ve více než 70 zemích světa. Zdravotnickou a humanitární pomoc uprchlíkům a vnitřně vysídleným lidem poskytujeme ve zhruba 30 zemích. Působíme i přímo ve státech, odkud lidé v současnosti prchají přes Středozemní moře do Evropy. Působíme na pevnině i na moři, kdekoliv se lidem nedostává zdravotní péče. Přestože uprchlická krize vzbuzuje v Evropě často vášně, ze zdravotního, humanitárního ani právního hlediska se tato naše práce nijak neliší od zásahů při epidemiích či přírodních katastrofách.

Věděli jste, že?

  • V žebříčku 10 zemí, v nichž žije nejvíc uprchlíků a vnitřně vysídlených, není žádná evropská země.
  • Do Evropy přišel v roce 2015 zhruba jeden milion lidí.
  • Nejtragičtějším rokem pro lidi, kteří do Evropy utíkají přes Středozemní moře, byl rok 2016. Z celkem 363 348 uprchlíků a migrantů na této trase zemřelo nebo se ztratilo 5079.

Přispějte nám na materiál

Greenpeace and MSF - Lesvos, Greece

Záchranné lodě Lékařů bez hranic a Greenpeace zachránili potápějící se dřevěnou loď, kde se nacházelo 83 lidí.

uprchlici-2

Mobilní klinika v uprchlickém táboře na Madagaskaru.

uprchlici-3

Uprchlický tábor Domíz, který poskytuje útočiště syrským Kurdům.

uprchlici-4

Členové záchranného týmu Lékařů bez hranic na lodi Dignity I během operace na Středozemním moři s irským a italským námořnictvem.

uprchlici-5

Daniela Oberti, zdravotní sestra Lékařů bez hranic, ošetřuje pacienta v tranzitním táboře v Idomeni s pomocí kulturního mediátora Shehreyara.

Lékaři

“Na mise s Lékaři bez hranic jezdím velmi ráda, i přes často vyčerpávající pracovní nasazení v oblastech ozbrojených konfliktů. Můžu tam každý den sledovat zásadní pozitivní dopad, který mají naše zdravotnická zařízení na dostupnost a kvalitu lékařské péče pro místní obyvatelstvo. Na této práci je pro mě nesmírně důležité i to, že Lékaři bez hranic kladou vždy vysoké nároky na standard poskytované péče, a také důraz na vzdělávání a výcvik zdravotníků z řad domácího obyvatelstva pro podporu udržitelnosti projektů. ”

MUDr. Eva Kušíková
Anestezioložka

“Mobilní kliniky Lékařů bez hranic jsou pro mnoho lidí na východní Ukrajině jedinou šancí na přístup k zdravotní péči. Bez vaší pomoci bychom to nedokázali. ”

Lenka Pažická
HR & finanční koordinátorka Lékařů bez hranic na Ukrajině

“Jsem hrdý na organizaci Lékaři bez hranic, protože je vysoce profesionální, dělá skvělou a smysluplnou práci a vybrané peníze dokáže v podobě efektivní pomoci dostat k pacientům do terénu, aniž by utratila mnoho na svůj provoz. Lékaři bez hranic změnili k lepšímu nejen život mých pacientů, ale i můj vlastní pohled na roli lékaře, který by měl usilovat především o nezištnou pomoc trpícím a bezmocným lidem a teprve poté se starat o svou kariéru a výši platu. ”

MUDr. Jan Trachta, FEAPU
Dětský urolog