Zajištění pitné vody a sanitace

Zpět do nemocnice bez hranic


Pitná voda je jedním ze základních předpokladů zdraví a její dostatek zamezuje šíření epidemií. Lékaři bez hranic zajišťují dodávky pitné vody a její distribuci mezi obyvatelstvo.

V případech, kdy lidé nemají dostatek pitné vody nebo je voda znečištěna, dochází k šíření různých chorob. Onemocnění, která vznikají v souvislosti s nedostatečnou zásobou pitné vody, jsou například cholera, žloutenka typu E či různé kožní choroby (například svrab).

Kromě zásobování pitnou vodou a stavby latrín je rovněž velmi důležitá likvidace dalšího vznikajícího odpadu. To jsou priority při pomoci po přírodních katastrofách či pomoci uprchlíkům, stejně jako v rekonstrukčních programech.

K zajištění dostatečného množství vody lze využít její čerpání z povrchových zdrojů, jako jsou řeky či jezera. Nejprve je voda zbavena nečistot a dezinfikována chlorem. Poté se plní velké cisterny nebo vaky, které jsou určené k další distribuci vody mezi obyvatelstvo.

Pokud není k dispozici povrchová voda, hledají se její podzemní zdroje nebo se na místo potřeby dováží v nákladních cisternách.

Přispějte nám na materiál

Yida, Refugee Camp

Uprchlický tábor Yida. Jižní Súdán.

voda-a-sanitace-2

Pracovník Lékařů bez hranic instaluje 10 vodních nádrží ve vesnicích v oblasti Grand Anse, Haiti.

voda-a-sanitace-3

Nigerijští uprchlíci, kteří museli opustit své domovy kvůli útokům Boko Haram. Čad.

voda-a-sanitace-5

Komunitní zdravotní dobrovolník Martins Paulo Natam, 18, dezinfikuje komunální WC před domem pacienta s cholerou. Bandim, Guinea-Bissau.

voda-a-sanitace-4

Distribuce vody v uprchlickém táboře Khanaqin na severu Iráku. Lidí mají k dispozici plastové kanystry, ve kterých si mohou vodu odnést.

Lékaři

“Na mise s Lékaři bez hranic jezdím velmi ráda, i přes často vyčerpávající pracovní nasazení v oblastech ozbrojených konfliktů. Můžu tam každý den sledovat zásadní pozitivní dopad, který mají naše zdravotnická zařízení na dostupnost a kvalitu lékařské péče pro místní obyvatelstvo. Na této práci je pro mě nesmírně důležité i to, že Lékaři bez hranic kladou vždy vysoké nároky na standard poskytované péče, a také důraz na vzdělávání a výcvik zdravotníků z řad domácího obyvatelstva pro podporu udržitelnosti projektů. ”

MUDr. Eva Kušíková
Anestezioložka

“Mobilní kliniky Lékařů bez hranic jsou pro mnoho lidí na východní Ukrajině jedinou šancí na přístup k zdravotní péči. Bez vaší pomoci bychom to nedokázali. ”

Lenka Pažická
HR & finanční koordinátorka Lékařů bez hranic na Ukrajině

“Jsem hrdý na organizaci Lékaři bez hranic, protože je vysoce profesionální, dělá skvělou a smysluplnou práci a vybrané peníze dokáže v podobě efektivní pomoci dostat k pacientům do terénu, aniž by utratila mnoho na svůj provoz. Lékaři bez hranic změnili k lepšímu nejen život mých pacientů, ale i můj vlastní pohled na roli lékaře, který by měl usilovat především o nezištnou pomoc trpícím a bezmocným lidem a teprve poté se starat o svou kariéru a výši platu. ”

MUDr. Jan Trachta, FEAPU
Dětský urolog